infrapanely hlavicka infratopeni heatwell

Pozor na

Na co si dát pozor, rady k nákupu infratopení

Vybrat správnou značku a typ sálavého vytápění může být v současné nepřehledné situaci na trhu náročným úkolem. Pro usnadnění Vašeho rozhodování a výběr takového produktu, se kterým budete trvale spokojeni, zde naleznete několik důležitých informací. Na co se zaměřit a čemu je dobré se vyhnout?

Poddimenzování výkonu

S rostoucími příkony infrapanelů roste i jejich cena, neboť je třeba instalovat do prostor i více jak jeden topný panel nebo o větším příkonu. Obchodníkům se proto lépe prodává poddimenzovaný levnější topný systém. Ve finále je možné že nebudete s funkcí infrapanelů spokojeni a budete potřebovat řešit chybějící příkon z jiných zdrojů nebo dalším nákupem zpravidla původním dodavatelem z důvodu stejného designu. Jedná se o neprofesionální přístup a poškozuje dobré jméno infratopení. 

Při stanovení výkonu je vhodné vycházet z tzv. tepelné ztráty objektu. Společnost Infrasystémy s.r.o. navrhuje infratopení v programu speciálně vyvinutém pro naší společnost na výpočty příkonů a umístění sálavých infrapanelů Heatwell se započítáním vlhkostí zdiva i napětí v síti a kumulačních vlastností vytápěného prostoru a na míru tepelným ztrátám objektu. 

Kupujete opravdu sálavé vytápění?

Na trhu je již mnoho produktů které jsou vydávány jako sálavé vytápění – nalézt lze například sálavé podlahové vytápění, sálavé stěnové nebo stropní vytápění. Za sálavé vytápění lze považovat systém topení, který předává do prostoru více jak 50% tepelné energie v sálavém výkonu. Sálavý výkon je počítán z teploty povrchu, emisivity a plochy zdroje tepla.

Nejdůležitějším faktorem je teplota a emisivita povrchu. U těles o teplotě pod cca 80°C začíná převládat konvekční část – ohřev vzduchu. Podlahové / stropní / stěnové topení při teplotách cca 27 °C mají menší sálavý výkon než Vaše pokožka a nic na tom neněmí fakt velké plochy.

V praxi lze sálavý výkon rozpoznat v prostoru kde vytvoříte průvan – eliminujete ohřev vzduchu. Pouze u vytápění infrapanely i v takto ochlazovaném prostoru jasně identifikujete jako zdroj tepla infrapanely jejichž teplo cítíte na svém těle.Ostatní „sálavé“ systémy s minimálním sálavým výkonem toto nedokáží a jejich funkčnost zjistíte pouze dotykem.

Vybírejte tedy infrapanely s teplotou nad 90°C aby jste měli jistotu účinného sálavého vytápění.

Elektrosmog

Zdrojem energie pro infrapanely je elektřina. Příkony infrapanelů jsou vyšší než u běžné domácí elektroniky jako je televize, PC a další a tedy roste i riziko vzniku silného elektromagnetického pole. Elektrosmog má negativní vliv na lidské zdraví a buněčný vývoj a je třeba maximální opatrnosti. Elektrosmog je možné snadno měřit přístroji v cenách již od 1-2 000 Kč. Doporučené hodnoty jsou 20 nT pro noc a 200 nT pro denní režim. Měřící přístroj rádi zapůjčíme.

Elektrosmog lze odstínit konstrukcí panelu. Proto jsou infrapanely Heatwell celokovové a se zemnícím vodičem. Konstrukce na bázi plastových povrchů například s omítkovinou, nemají celokovové provedení ani zemnící vodič a elektrosmog neodstíní!

Infrapanely Heatwell dosahují pouze 10 nT a jsou tak naprosto bezpečné pro užívání. Na trhu naleznete zastaralé konstrukce s elektrosmogem nad 1000 nT a více, bez zemnícího vodiče a dalších ochranných prvků.

Pozor na zavádějící informace o elektromagnetické kompatibilitě – tato certifikace neřeší hodnoty elektrosmogu!

Nízké provozní a pořizovací náklady

Je logické, že cena hraje při výběru značky a dodavatele infrapanelů velmi významnou roli. Stává se, že klient vyřadí v první fázi výběru nabídky s vyššími pořizovacími a provozními náklady a dále se zabývá jen těmi levnějšími s nižšími vypočtenými náklady. Toho jsou si obchodníci dobře vědomi a neprofesionální prodejci v první fázi často nabízejí záměrně zkreslené projekty:

  • poddimenzovaný topný systém bez regulace,
  • provozní náklady jsou počítány na nižší počet topných dnů než je uvedeno v normě i praxi pro danou lokalitu
  • nesmyslně nízký počet hodin provozu denně. Není vyjímkou ani kalkulace na 3-4 hodiny běhu denně což je v praxi nereálné. 

Projekty zpracováváme na míru každé stavbě, lokalitě i umístění nemovitosti. Příkony a spotřebu vytápění uvádíme reálné – finální a s rezervou.

Topný systém bez rezervy výkonu nemá žádnou dynamiku náběhu po změně požadované teploty. Z porovnání nabídek spíše vyřazujte nabídky s nápadně nízkým příkonem, spotřebou a počtem topných dnů, jednoduchými výpočty si toto snadno ověřít.

Odolnost konstrukce proti poškození a vnějším vlivům

Celokovové infrapanely Heatwell zaručují plnou funkčnost i po vystavení panelu například mechanickému poškození úderem, zkrutem atp., Na trhu naleznete infrapanely, které tuto odolnost nemají a jsou rizikem bezpečnosti domácnosti.  Nezapomínejte na neočekávané události jako je přepětí v síti, úder bleskem atp.., kdy je nehořlavost panelů důležitá. Vyhýbejte se infrapanelům s dřevěným rámem!

Poddimenzované výpočty tepelných ztrát

Návrhy sálavého vytápění je třeba posuzovat i z hlediska podmínek za kterých má dodavatel infrapanelů zaručit jejich funkčnost. Nezřídka se setkáváme s nabídkami nastavenými v horských oblastech na vnější podmínky -12 °C a vnitřní 20 °C. Je třeba počítat i s mrazy které v každé lokalitě mohou nastat a s komfortní teplotou interiéru 22-24 °C. Naše společnost tyto hodnoty pro výpočty využívá a veškeré podklady si počítá individuálně. Můžeme se proto lišit i s podklady od projektantů a stavebních firem, kteří ve snaze prodat svůj projekt jako nízkoenergeticky až pasivní , nerespektují fyzikální zákony. Instalace vyšších příkonů infrapanelů než je teoretický výpočet tepelných ztrát je v pořádku a projekty vytápění pod nebo na hraně těchto výpočtů jsou neprofesionální a měli by jste se jim vyhnout.

Je třeba vždy důsledně porovnávat porovnatelné a orientovat se v předložených kalkulacích.

Infrapanely Heatwell vysoké kvality přispívají k významnému zvýšení účinnosti infrapanelů v kategorii sálavého vytápění a určily tak nové standardy. Přední pozici na německém trhu si infra panely Heatwell získaly kvalitou, moderním designem, prakticky nulovým elektrosmogem a minimálními pořizovacími náklady.
Společnost Infrasystémy s.r.o. – specialista na sálavé vytápění výhradně zastupuje prestižní značku Heatwell a zákazníkům v České a Slovenské republice, kde nabízí své profesionální služby.