infrapanely - nejlepší tepelná pohoda ze všech systémů vytápění
Infrapanely ohřívají jak podlahu tak i stěnu i strop a tedy prostor prohřívají místnosti nejrovnoměrněji ze všech topných systémů na trhu.
Minimální konvekční proudění kolem infrapanelu a minimální ohřev vzduchu snižuje rozdíl teploty mezi podlahou a stropem na nejnižší interval ze všech topných systémů na trhu!
Vzduch v místnosti se ohřívá rovnoměrně od všech povrchů v místnosti a tak je rychlost proudění vzduchu nejnižší ze všech topných systémů na trhu. Kromě teplené pohody má toto také vliv na zdraví zejména alergiků a astmatiků pro které sálavé topení ideální volbou.
Součet teplot povrchů a současně sálavé teplo od infrapanelu působí nejvyšším podílem komfortního sálavého tepla ze všech topných systémů na trhu.
Tepelná pohoda vytápění infrapanely Heatwell
Tepelná pohoda charakterizuje pocit tepla v místnosti. Při stejné teplotě vzduchu není vždy stejný pocit tepla.
Na vaší tepelnou pohodu mají zásadní vliv tyto faktory:
1) teplota vzduchu,
2) vlhkost vzduchu,
3) rychlost proudění vzduchu,
4) součet teplot všech povrchů v místnosti,
Tepelná pohoda znamená, že je dosaženo takových tepelných poměrů, kdy člověku není ani chladno, ani příliš teplo – člověk se cítí příjemně.
Tepelná pohoda je součtem všech výše uvedených parametrů jeden parametr bez druhého neudává komplexní výsledek jak se budeme v místnosti cítit.
Infratopení Heatwell – tepelná pohoda kterou jiné systémy vytápění nedosáhnou!
Infrapanely Heatwell jsou konstruovány pro zajištění nejvyšší efektivity přenosu tepla do prostoru a současně nejlepšího poměru všech parametrů tepelné pohody. Výsledkem je potřeba topit na nižší teplotu vzduchu než u běžných konvekčních topných systémů s efektem nižších provozních nákladů.
Základní podmínky dosažení příjemné tepelné pohody:
- Teplota vzduchu má být v rozmezí 18,5°C až 21,5°C a v koupelně doporučujeme vyšší teplotu.
- Relativní vlhkost vzduchu doporučujeme od 35 do 65%.
- Proudění vzduchu je doporučené max. 0,15 m/s.
- Vnitřní teplota místnosti zůstává stálá a mění se pouze teplota vnější.
Suchý vzduch = vysoušení sliznice, snížení obranyschopnosti organizmu.
V bytech s ústředním / konvekčním vytápěním je nutno v zimním období vzduch zvlhčovat. V tomto období dochází vlivem vytápění k poklesu relativní vlhkosti vzduchu na 20 % i méně. Organismus je tak vystaven nefyziologickému prostředí, kde i u zdravých jedinců dochází k intenzivnímu vysoušení sliznice horních cest dýchacích, tím klesá jejich ochranná funkce a stoupá možnost průniku škodlivých látek až do dolních cest dýchacích.
Vlhký vzduch = tvorba alergenů a zvýšení nákladů na vytápění.
Naopak, v případě například starých kamenných domů s vysokou vlhkostí zdiva může dosahovat relativní vlhkost vzduchu nad 65%. Při vysoké vlhkosti vzduchu vzniká riziko tvorby plísní a rozmnožování roztočů, z jejichž tvorby vznikají významné alergeny. V neposlední řadě vysoká vlhkost stavby degraduje stavební materiály a zkracuje životnost stavby, zhoršují se tepelně-izolační vlastnosti a náklady na vytápění rostou.
Proč ostatní topné systémy nedosáhnou na stejnou komfortní tepelnou pohodu jako infrapanely?
Podlahové topení nesálá !
Topné kabely, folie, teplovodní trubky fungující na identickém principu primárně ohřívají podlahu od které se ohřívá vzduch.
Navzdory některým prodejcům, zejména korejských a čínských topných folií, podlahové topení NESÁLÁ a její sálavý výkon je minimální a tvoří procenta z celkového přenosu tepla do prostoru. Sálavý výkon roste exponenciálně s teplotou a rozdíl ve vysálaném výkonu podlahového topení (cca 25 °C ) a infrapanelů ( cca 95 °C) je několikanásobný.
Na tepelnou pohodu tedy pouze působí teplo od podlahy, kdy máte nohy v teple, ale stěny a vybavení místnosti je vždy chladnější než vzduch. Vzduch intenzivně cirkuluje v prostoru což negativně ovlivňuje tepelnou pohodu a způsobuje vyšší prašnost podlahového topení než s infrapanely.
Teplý vzduch a chladnější stěny dávají za vznik snížení vlhkosti vzduchu který kondenzuje ve stěnách a zhoršuje se pocit příjemného dýchání v místnosti. Současně má zdroj tepla – podlaha – vysokou tepelnou setrvačnost a podlahové topení reaguje s velkým zpožděním na požadavky regulace a externí zdroje tepla jako oslunění místnosti nebo ostatní elektrospotřebiče.
Radiátory ohřívají jen vzduch
Konvekční vytápění patří mezi nejméně komfortní způsoby přenosu tepla do prostoru. Radiátory nasávají chladný vzduch u podlahy, spolu s prachovými částicemi, a pohybují ho směrem ke stropu.
Výsledkem je zbytečně vysoká teplota vzduchu u stropu, zatímco u podlahy zůstává nejchladněji ze všech topných systémů.
Osoby v místnosti tak čelí nepříjemnému kontrastu nízké teploty u podlahy a vysoké teploty u stropu. Stěny místnosti, podobně jako u podlahového topení, zůstávají chladnější, což negativně ovlivňuje vnímání tepla v prostoru.
Navíc se vzduch vysouší kvůli kondenzaci vlhkosti teplého vzduchu na chladnějších stěnách, což může vést k tvorbě plísní.
Infratopení a infrapanely představují moderní a úspornou alternativu, která tyto problémy eliminuje a zajišťuje rovnoměrné a příjemné vytápění.