POROVNÁNÍ INFRAPANELŮ a v čem se liší
Infrapanely se staly populárním řešením pro efektivní a komfortní vytápění prostor. Nicméně, jakmile se začnete zajímat o různé možnosti na trhu, narazíte na širokou škálu výrobků s cenami, které se mohou lišit až o stovky procent. Proč tomu tak je? Jsou rozdíly mezi jednotlivými infrapanely opravdu tak výrazné, i když se jedná o zdánlivě jednoduchou "desku" na zdi? Odpověď je jednoznačná: ano, rozdíly jsou značné, a proto se podíváme na jednotlivé aspekty podrobněji.
topný povrch infrapanelu
topný článek
teplota povrchu infrapanelu
zadní strana
jádro panelu
držáky panelu
rámové nebo bezrámové?
s termostatem nebo bez ?
iolace v infrapanelu
TOPNÝ POVRCH JE DŮLEŽITÝ NEJEN PRO ÚČINNOST INFRAPANELU
Jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje cenu a výkon infrapanelů, je typ topného povrchu. Na trhu se nejčastěji setkáte s následujícími typy povrchů: hrubé křemičité, mramorové, skleněné, práškovou barvu a keramické povrchy.
ideální povrch infrapanelů
Prášková barva
Prášková barva je nejuniverzálnější povrch, který mají v nabídce zejména největší evropští výrobci. Tento povrch má vysokou emisivitu, odolnost proti poškození, neměnnost barevnosti a snadné čištění. Infrapanely s tímto povrchem i po letech nemění účinnost ani vzhled. Tento povrch najdete i u výrobků v násobně vyšší cenové relaci. Parametry byly ověřeny měřením spektrometrem na Karlově univerzitě v Praze.
Na rozdíl od konkurence v případě poruchy, přepětí v síti a jiných nenadálých událostí je celokovový povrch odolný a snižuje riziko dalšího poškození nemovitosti. Infrapanely s práškovou barvou nelznete v naší nabídce bílých bezrámových infrapanelů.
Skleněné povrchy
Skleněné povrchy jsou univerzální a mají vysokou emisivitu a odolnost vůči poškození. Skla jsou u kvalitních výrobců kalená a nemusíte mít strch z poškození. Tento typ povrchu je běžně nabízen všemi velkými výrobci na trhu. Různé barevné varianty nemají vliv na účinnost. Idální volbou skleněného povrchu infrapanelu jsou sálavé sušáky ručníků které se nepoškodí otěrem ani při intezivním používání.
Mýtem je že sklo je izoant - to je pouze při konstrukci termoizoačních oken s argonem, pokovením atd.., u infrapanelu heatwell je sklo v kontaktu s karbonvým topným vláknem a teplo je tak předáváno vedením a díky vyské emisivitě 0,95-0,98 a teplotě 90-100°C je energie plně vysálána do prostoru s nejvyšší účinností.
STARŠÍ typy povrchů infrapanelů
Hrubé křemičité povrchy
Tato technologie je zastaralá a často se používá k zakrytí nerovných plastových jader panelu vrstvou omítky. Výrobci se snaží přesvědčit zákazníky tím, že tvrdí, že hrubý povrch zvyšuje plochu a úhel sálání. Pravdou však je, že sálavé teplo má vlnovou délku cca 10 µm (0,000 001 metru), takže i vizuálně hladký povrch skla nebo práškové barvy je v tomto mikroskopickém měřítku velmi hrubý. Na úhel sálání ani účinnost nemá hribost povrchu vliv. Naopak, hrubý povrch může časem absobrovat špínu, která tvoří izolační vrstvu a snižuje účinnost panelu.
Pokud se povrch zašpiní a doporučuje vám výrobce přetření například běžným Balakrylem, účinnost panelu s hrubým povrchem se sníží, plus pozor na technologické parametry barvy při teplotě cca 120°C která je běžná u tohoto typu povrchu. Této technologii se vyhněte, je již dávno překonána a z barev se může uvolňovat chemické látky, což je i u nového kusu častým jevem kdy je panel po zapnutí "cítit". To nesmí u kvalitních infrapanelů nikdy nastat!
Mramorové materiály
Někteří výrobci přímotopů z přírodního mramoru uvádějí své produkty jako sálavé, ale bohužel tento povrch je pro sálavé topení méně vhodný. Důvodem je nízká emisivita cca 0,75, zatímco ideální je 0,92 a výše. Mramorové panely mají také nízké provozní teploty zpravidla do 80 °C a dlouhý čas zahřívání a chlazení díky své extrémní hmotnosti, což znamená, že podstatnou část doby provozu natápí nebo chladnou a tak nedosáhnou své maximální teploty.
TOPNÝ ČLÁNEK A SPOJENÍ S TOPNÝM POVRCHEM
Základem infrapanelu je topný článek a způsob jeho spojení s topným povrchem. Existuje několik typů topných článků: plastové s topnou pastou, topné fólie, tantalové dráty a karbonová vlákna.
ideální topný článek v infrapanelu
Karbonová topná vlákna - nejmodernější
Karbonová vlákna jsou nejmodernější a nejnovější topný článek, který odolává teplotám i nad 1000 °C. Je odolný vůči tepelné roztažnosti a vibracím a v kombinaci s kovovým povrchem prakticky neprodukuje žádný elektrosmog.
Základem životnosti a účinnosti infrapanelu je také způsob spojení topného média s povrchem. Není pravidlem, že spoj je kontaktní! Ověřte si, že topný element je vždy v kontaktu s povrchem pro maximální účinnost přenosu tepla na povrch panelu bez přerušení vedení. Topné fólie nejsou ve 100% spojení, což zvyšuje riziko poškození přehřátím, kdy se teplo neodvádí rovnoměrně.h (hotjóga) a v průmyslu.
Výhodou je také elastičnost vlákna, kdy tepelná roztažnost panelu nemá vliv na životnost topného článku, karbonové vlákno zvládne i intezivní zkrut atp.,
starší méně vhodné technologie
Plastové topné desky
Tato technologie je zastaralá, náchylná na poškození a je zdrojem poměrně velkého elektrosmogu. Topný článek je zpravidla instalován do infrapanelu do dřevěného rámu a nerovný povrch je často jen nastříkán pro urovnání do roviny omítkovinou.
Tato konstrukce nemá navíc žádný ochranný celokovový obal aby se elmiminoval elektrosmog což dokládá u některých produktů pouze dvoužilový přívod bez uzemění.
Vždy si nechte ukázat reference starší 5-10 let, aby jste měli představu jak se povrch chová po záruce. Současně si prověřte zda se záruka vztahuje i na neměnnou barevnost povrchu nebo je ze záruky vyjmuta máte záruku pouze "na funkčnost" infrapanelu!
Topné fólie
Plastové topné fólie vystavené teplotám nad 100 °C časem degraduje. Při větším zatížení a dlouhém provozu panelu životnost rapidně klesá a zpravidla nepřesáhne záruku.
Tyto levné produkty naleznete jen v nejlevnějších eshopech, protože veškeré náklady na demontáž, dopravu a opětovnou montáž hradíte vy sami. Cena jedné takové reklamace často přesáhne cenu pořízení kvalitního a certifikovaného produktu.
Vždy si nechte ukázat jakou topnou technologii mají infrapanely použitou a sami si udělajte názor na použití některých materiálů v elektrickém topení na 230V.
teplota povrchu infrapanelů je klíčová pro účinnost a komfort
Teplota povrchu infrapanelu je ve všech fórech, reklamách a diskusích nejvíce probírané téma. Pojďme se podívat na tuto problematiku:
Obecně platí nejzákladnější pravidla pro účinné a kvalitní infrapanely:
-
sálavé topení lze označit za sálavé pouze v případě vyššího podílu sálání než > 40%. K tomu je nově založená evropská certifikace.
-
efektivní sálavý výkon je však od teploty povrchu >60 °C výše. Sálání pod tuto hodnotu nijak necítíte na svém těle a nijak nepřispívá k lepší tepelné pohodě a převažuje konvekční přenos tepla.
-
Sálání je přímo úměrné emivitě povrchu a měla by být min. >0,9. Jsou na trhu produkty s výrazně nižší emisuvitou i pod 0,6 a ty jsu pro sálavé topení nevhodné. Typicky mramor.
Z výše uvedeného tedy vychází, že nemohou z hlediska evropské legilativy existovat: sálavé podlahovky, sálavé stropní topné fólie ani sálavé stěnové topení. Pokud jsou takto označeny, jedná se dle evropské legislativy o klamání spotřebitele.
ideální teploty infrapanelů jsou 90-110°C
Proč mají největší světový výrobci teploty mezi 90-110°C a proč jsou vyšší teploty problém ??
Teploty nad 100 °C není problém zajistit prakticky s jakoukoliv technologií, v našem sortimentu máme infrapanely i s teplotou 180-190°C, dále s 300-320°C a kermické s teplotou až 650°C a dále infrazářiče s teplotou až do 2200°C. Umíme tedy nabídnou i tyto vyšší teploty, ale pro domácnosti, kam infrapanely primárně patří, je nenabízíme.
Důvody proč se vyhnout nákupu s teplotou nad cca 100°C:
Pouze stropní umístění - Teploty nad 100°C mají specifické požadavky na umístění a nelze je instalovat na stěnu. Tím přicházíme v některých případech o výhodné pozice na stěnách které mají lepší prostorové pokrytí sálavým teplem.
Teploty nad 120-200 °C mají extrémně vysoký sálavý výkon, který může způsobit Bolesti hlavy. V diskusních fórech se často dočtete o efektu "teplé hlavy a studených nohou", což je právě případ vysokoteplotních panelů na nízkém stropě. Tyto panely jsou vhodné pro stropy s výškou cca 4 metry a více.
Teploty nad 120-200°C protápí konstrukci domu a zvyšují jeho tepelnou ztrátu = vyšší provozní náklady. Vysoký sálavý výkon výrazně ohřívá nejen vás, ale i všechny povrchy v místnosti, jako jsou podlahy a venkovní stěny. Dochází k hloubkovému prohřátí konstrukce a zvýšení tepelné ztráty.
Při vysokých intezitách sálání vznikají výkyvy tepelné pohody. Při zapnutí panelu vnímáte vysokou intenzitu tepla jako sluneční záření, ale při vypnutí termostatu a zchladnutí panelu rychle klesá pocitové teplo z extrémního prohřevu těla na teplotu vzduchu, což je podobné jako přechod ze slunce do stínu.
Teploty nad 110°C jsou pro interiéry nevhodné
Vysoké teploty nad 110°C jsou pro infrapanely nevhodné. Proč se výrobci chlubí vysokými teplotami?
Pokud se dočtete, že se u infrapanelů s teplotou nad 120°C jedná o nejlepší technologii, o stovky procent lepší než standardní infrapanely, a jsou doloženy výpočty Stefan-Bolzmanových vzorců, buďte opatrní! Udávání sálání do absolutní nuly není ve výpočtech jasné a zřetelné, což je další případ klamání spotřebitele. Toto téma je natolik komplexní, že si zaslouží samostatný článek, který také připravujeme.
Základním důvodem prezentace vyšších teplot jako pozitiva, je pravděpodobně fakt, že je to jediný vnější a technologický parametr, kde lze uvézt ve srovnání vyšší číslo. Ve všech ostatních srovnáních jednoznačně nevyhovují.
A právě v praxi je tento parametr teploty nad 120°C pro vytápění domácností největší negativum způsobujících vyšší provozní náklady a tepelný diskomfort a teplotám nad 110°C je vhodné se vyhnout.
Vzhledem k faktu že máme v sortimentu ucelenou řadu produktů s teplotami od 90-2200°C nemáme důvod některý z typů preferovat, ale tím že si zakládáme na profesionalitě našich návrhů a spokojenosti zákazníků, tyto vysokoteplotní infrapanely používáme pouze pro vysoké stropy a průmysl, pro který původně vznikly.
Nejstarší renomovaní výrobci infrapanelů na trhu již dávno prošli měřením, studiemi, výpočty a měřením v praxi i v laboratořích a vždy se vrátili k rozsahu teplot 90-100 °C. Teploty pod tímto rozsahem nemají dostatečnou účinnost a teploty nad ním zvyšují provozní náklady a snižují teplotní komfort.
Zadní strana infrapanelů pro bezpečné uchycení
Zadní strana infrapanelu musí být z nízkoemisního materiálu, jako je nerez nebo pozink. Stejně jako je maximální emisivita na přední straně důležitá, na zadní straně by měla být co nejmenší aby nedocházelo k ohřívání stěny za panelem sáláním.
Současně musí být povrch infrapanelů odolný i vůči případnému zkratu, přepětí, úderu blesku a podobně. Pouze alobal na zadní straně může v kombinaci nevhodným topným článkem a jádrem vézt až k zahoření.
Infrapanely Heatwell mají masivní nízkoemisivní pozinkový plech který zajišťuje i vyskou torzní tuhost.
jádro infrapanelu
Uvnitř infrapanelu musí být jen ty nejkvalitnější materiály odolávající vysokým teplotám zejména z důvodu životnosti.
Na trhu jsou infrapanely dokonce s dřevěným jádrem a případně i s dřevěným rámem. Kombinace s topným článkem který ve vnitřní části infrapanelu může vytvořit teploty nad 130°C a při zkratu i vyšší, není použití hořlavých materiálů bezpečné a vždy se ujistěte že nekupujete topení s dřevěným nebo podobně hořlavým materiálem uvnitř!"
Infrapanely Heatwell neobsahují jakýkoliv hořlavý materiál. Uvnitř obsahují oceněný topný element ESHC+ který je přímo kontaktně připevněn na topný povrch bez jakékoliv mezery což zajišťuje okamžitý návrh infrapanelu po zapnutí.
Izolační vrtva pečlivě navržena tak, aby čás tepla prošla i na zadní stranu infrapanelu a tak bylo zajištěno mírné konvekční proudění v místnosti pro dokonalé rozložení teploty v místnosti. Rozdíl teploty mezi stropem a podlahou je tak menší než při použití infrapanelu s velmi vysokou mírou izolace s minimální konvekcí, kdy se jedná spíše o průmyslový infrapanel, který vyžaduje pouze sálavou složku.
Vytápění interiérů je komplexní záležitost a na základě praxe a mnoha studií jsou sálavé infrapanely s konvekční složkou účinnější. Vyšíí míru izolace mají vysokoteplotní infrapanely HT které máme v nabídce s teplotou povrchu cca 150-190°C dle typu. Tedy máme možnost řešení obou typů od jednoho výrobce, ale pro běžný typ interiéru jsou infrapanely s mírnou konvekcí vhodnější a úspornější a zejména při teplotách do 110°C také komfortnější.
držáky infrapanelu
Důležtié jsou také montážní konzole. Infrapanely Heatwell mají otočné držáky, aby bylo možné instalovat infrapanel na stěnu i strop, kdy na stropě jejich otočením proti sobě bude byla zajištěna maximální bezpečnost i při případném částečném uvolnění štoubů ve stropní konstrulci. Panel je tedy i v tomto případě bezpečně ukotven.
Držáky musí být zpředu neviditelné, na trhu jsou infrapanely které se šroubují z předu panelu a vidíte pak v infrapanelu v přední straně krytku. Vždy si prověřte jak je uchycení infrapanelů řešeno.
infrapanel s rámem nebo bez rámu ?
Jednoznačně bezrámové! A to z několika důvodů:
-
bezrámové provedení zajišťuje dokonale tichý provoz. Infrapanel je topení, ve tkerém při ohřevu a chladnutí dochází k teplené roztažnosti. Pokud na panel dáte jakýkoliv rám který má jnou tepelnou roztažnost, budou tyto dva materiály vzájemně vytvářet pnutí což se bude projevovat lupavými zvuky.
-
bezrámové panely mají dokonalou vizuální stránku a lze mít jak bezrámové infrapanely celokovové tak i skleněné.
Pozor na dřevené rámy!! Vhledem k extrémní nebzepečnosti při provozu dávejte pozor při výběru infrapanelu a vždy si uvědomte že dřevo na topení při teplotě přes 100°C se při poruše v síti přepětím, zkratem nebo úderem blesku může snadno vznítit!
s integrovaným termostatem nebo s externím ?
Vždy volte infrapanely bez integrovaného termostatu. Volbou integrovaného termostatu budou mít infrapanely tyto nedostatky:
- nepřesnost regulace - integrovaný termostat který je zabudován v těle infrapanelu bude vždy vedením tepla ohráván a bude významě zkreslovat teplotu v místnosti. Nejčastěji vypne dříve než jste požadovali a někdy i případně prostor přetopí. Je důležité držet co nejnižší teplotní rozptyl v místnosti pro dosažení nejlepší tepelné pohody a nejnižších provozních nákladů. Každý °C přetopení zvyšuje náklady na vytápění o více jak 5%. Umístěním externího termostatu vedle infrapanelu na stěnu mimo tělo panelu zpřesníte měření teploty.
- V případě poruchy musíte na reklamaci poslat celý infrapanel a jste bez topení po dobu vyřízení záruky. Po záruce je často problém termostat opravit, často se jedná o výrobce mimo Evropu a sehnat nový stejný kus může být nemožné. Proto většina profesionálních prodejců infrapanelů které dodávají i s montáží tyto typy nemají v nabídce.
- ZAjatci jednoho typu regulace - volbou infrapanelu s integoravným termostatem nemůžete použít jakýkoliv jiný typ. Volbou infrapanelu bez integrovaného termostatu máte svobodu volby designu, požadovaných funkcí s možností napojení na wifi, centrální řízení atd..,
Vždy doporučujeme infrapanely bez integoravného termostatu, byť se to na první pohled může zdát jako výhodné, budoucí náklady na opravy, nákup nových celých infrapanelů pokud termostat selže po záruce atp.., infrapanely bez integrované regulace jsou vždy výhodnější.
izolace v infrapanelu
Jak již bylo výše zmíněno, izolace v infrapanelu je důležitá, musí však být část tepla přenesena na zadní stranu infrapanelu aby vznikla žádoucí částečná konvekce. Dosáhne se tak lepšího rozložení tepla v místnosti a nižších provozních nákladů.
závěr článku o prametrech infrapanelů
Pokud jste dočetli až na tento konec GRATULUJI!
Popis typů konstrukčních řešení infrapanelů a některých slepých či zastaralých uliček se poměrně natáhnul, ale věřím, že nyní máte námět na dotazy na své prodejce infrapanelů a víte, na jaké všetečné otázky se zeptat. Podle jejich odpovědí si jistě sami uděláte představu o profesionalitě prodejců a kvalitě jejich produktů.
Na jaké otázky se při nákupu infrapanelů zeptat:
1) mají infrapanely certifikaci CE a ukažte mi je. Vyčtete zemi původu. Produkty s evropským názvem a evropské firmy nemusí být z Evropy. Včetně certifikace IGEF - bez elektrosmogu.
2) mají infrapanely rámové nebo bezrámové provedení?
3) Povrch panelu - jak se čistí a jak postupovat pokud zhnědnou (omítkovina).
4) Mají v sobě nebo na sobě (rám) hořlavé materiály?
5) Záruka se vztahuje na funkčnosti i na změnu barevnosti?
Plus se ptejte na cokoliv z výše uvedeného co Vás zaujalo a chtěli by jste vědět. Pokud je nějaký dotaz který máte a nenašli jste na něj odpověď. Napište nám a dotaz zodpovíme.