infrapanely hlavicka infratopeni heatwell

Umístění infrapanelů v prostoru

Obdobně jako u konvekčního vytápění jsou jasně daná místa umístění radiátorů v místnosti, je i u sálavého vytápění několik doporučení a rad jak, infrapanely umístit pro dosažení jejich maximální účinnosti.

Nejprve několik faktů k umístění infrapanelů v místnostech:

 • umístění infratopeníInfrapanely sálají do prostoru pod úhlem cca 45° kruhovitě do všech stran.
 • Infrapanely ohřívají všechny pevné předměty včetně vybavení místnosti.
 • Infrapanely vytváří v kontaktu se vzduchem mírné konvekční proudění.

Sálavé vytápění dosahuje maximální účinnosti při správném umístění a vhodné regulaci. Infrapanely se umísťují s ohledem na rozměry místnosti (šířka, délka, výška) a důležitou roli také hraje, jestli se jedná o vnitřní nebo vnější ochlazovanou stěnu. Nesmí se o opomenout také podlaha zda je zateplena nebo bez zateplení či podsklepena a je předpoklad vyššího ochlazování od nohou.

Infrapanely je nejvhodnější umístit:

 1. Na kratší stěnu místnosti tak, aby sálaly na delší část místnosti a tím prohřáli větší plochu stěn, podlah a stropů.
 2. Proti venkovní stěně která je nejvíce ochlazovaná. Bude vysoušena – sníží se tepelná ztráta a zlepší se tepelná pohoda. Pokud je venkovní stěna zateplena lze instalovat i na ni.
 3. Není vhodné instalovat na krátkou vzdálenost proti velkoplošným proskleným plochám. Snižuje se akumulace tepla. Volí se zpravidla boční instalace.
 4. Při umístění na stěně vzniká na přední i zadní straně panelu minimální konvekční proudění, které je ale důležité pro homogenizaci teploty vzduchu v místnosti – teplý vzduch se nehromadí u stropu a stěna proti které panel sálá je ochlazována a tím se snižuje prostup tepla stropem a snižují se provozní náklady! Infrapanely bez konvekčního proudění zvyšují energetickou náročnost provozu. Proto jsou infrapanely Heatwell konstruovány právě s konvekční vzduchovou mezerou za panelem.
 5. Umístění na strop je doporučeno pro vyšší stropy nebo pro zónový ohřev osob v místnosti. Teplý vzduch se může u stropu mírně kumulovat a tedy je vhodné doplnit tento jeden infrapanel panelem umístěným na stěně aby došlo ke vzniku konvekce. Na strop se infrapanely umisťují i v případě chladné podlahy, zvýší její teplotu a zlepší tepelnou pohodu.
 6. Před infrapanelem nesmí být žádná překážka, musí být zajištěno volné sálání do prostoru.
 7. Výškové umístění by mělo být kolem středu místnosti. Limitní je kraj tělesa cca 50 cm od podlahy a cca 50 cm od stropu.
 8. Pro nájemní byty zpravidla instalujeme panely na stropy z důvodu poškození a častým změnám osazení prostoru nábytkem.

Příklad návrhu umístění

V pokojích jsou infrapanely umístěny na stěně tak aby sálaly z kratší strany na delší, částečně sálá na okna která odrosuje (v případě dvojskel), v zádveří panel na stropě aby prohříval podlahu a větší plochu zdiva než kdyby byl instalován na stěně. V obývacím pokoji je kombinace stěna / strop pro rovnoměrné prohřátí prostoru a minimální obsazení stěn. V koupelně je infrapanel v provedení sušák ručníků sálající do prostoru vany / sprchového koutu který prohřívá a vysouší.

umístění infrapanelů

Umístění infrapanelů je vždy kombinací všech uvedených faktorů a jejich kombinací. Vyhněte se neprofesionálním společnostem, které dodávají infrapanely bez osobní návštěvy u zákazníků a bez uvedení přesných pozic infrapanelů a započtení všech typů konstrukcí domu.

Pokud uvažujete o instalaci infrapanelů, nezapomeňte se obrátit na náš užitečný prodejní tým a nechte si nezávazně zpracovat cenovou přizpůsobenou vašim přesným rozměrům místnosti. Bez ohledu na to, zda instalujete topný systém pro svůj obývací pokoj nebo instalujete infrapanely v celém rodinném domě nebo kanceláři, naši odborníci na sálavé vytápění jsou vždy po ruce, aby vám připravili veškeré podklady k vašemu projektu.